Office 365 Üzerinde Lync Online Skype Entegrasyonu

Merhaba, bu makalemde sizler ile Microsoft’ un Cloud hizmeti Office 365 üzerinde çalışan Lync Online’ in, Skype entegrasyon işlemlerini paylaşacağım. Bildiğiniz üzere On Prem çalışan Lync serverlarımıza bu işlem için Edge, Proxy gibi bir çok konfigürasyon yapmamız gerekmekteydi. Bize lisans maliyeti yaratıyordu. Ancak, Office 365 ile aldığınız plan hizmetine bağlı olarak bu hizmet oldukça kolay adımlar ile bizlere sunuluyor.

https://technet.microsoft.com/en-us/library/dn440170.aspx

İşlemlerimize başlayalım. Office 365 üzerinde login olduktan sonra, Admin panel sol kısımda bulunan External Sharing altında, Lync linkine tıklıyoruz.

Linke tıkladıktan sonra, sağ tarafta bulunan, “Let people in your organization use Lync to contact people in other organizations” butonunu işaretliyoruz.

Public IM Connectivity altında bulunan “Turn on communication with Skype users and users of other public IM service providers” butonunu işaretleyip, Skype ve diğer Lync Online kullanan firmalar ile federasyon işlemini aktif hale getirmiş oluyoruz. ( Aktif olması için 4-8 saat arası beklenilmesi gerekebilir).

Save butonuna basıp, işlemi kayıt ediyoruz.

Ayrıca bu kısımda, istediğimiz domainlere izin verip, engelleyebiliriz.

Lync’ e eklemek istemediğiniz domainleri Blocked, eklenmesini istediğiniz domainleri Allowed kutucuklarına eklemeniz yeterli olacaktır.

Lync Client ile Office 365 hesabımız ile login olalım.

Skype hesabımızı ekleyelim. Yeni kişi ekle>Kuruluşumda Olmayan Kişiyi Ekle>Skype

İletişim kuracağımız Skype hesabının adresini giriyoruz ve TAMAM butonuna tıklıyoruz.

Lync’ den isteğimiz Skype tarafına geldi. Kabul ediyoruz.

Yazışma yaptığımızda sorunsuz olarak Lync ve Skype arasında iletişim olduğunu görüyoruz.

Dipnot olarak belirtmek isterim ki, Skype userını Lync’ a eklemek için, Skype kullanıcısının Outlok.com, Hotmail.com, live.com vb. gibi Microsoft hesabı ile Skype adresi olması gerekmektedir.

http://support2.microsoft.com/common/survey.aspx?scid=sw;en;3592&showpage=1

Faydalı olması dileğiyle.

One Response to “Office 365 Üzerinde Lync Online Skype Entegrasyonu”

  1. Merhaba çok faydalı bir yazı olmuş elinize sağlık. Ben de skype programını sürekli kullanıyorum. Özellikle https://preply.com/tr/almanca-eğitimi/skype platformundan aldığım online skype dersleri için bu program resmen hayatımı kurtardı. Bu arada dil öğrenmek isteyen arkadaşlar siteye bir göz atabilirler. Herkese iyi çalışmalar.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.