Office 365 IMAP Migrate GMAIL Bolum 1

Merhaba, birçok kurumsal firma, mail sunucularını local networkünde tutmaktansa, bu hizmeti internet üzerinden veren Gmail, Yahoo, Yandex vb. gibi platformları kullanmayı tercih etmektedir. Peki, bu hizmeti kullanan kurumsal firmalar, Office 365′ in bizlere sunduğu (Exchange Online, Lync Online, SharePoint Online) gibi birçok güzel özellikten yararlanmak isterse ne yapmalılar? Bu tarz bir istem karşısında IMAP Migration işlemini yapmamız gerekiyor.

Aşağıda ki resimde IMAP to Office 365 migration temel adımları mevcuttur.


Benim yapımdan bahsetmek gerekirse;

Domain Adım    : ufuktatlidil.com

Mail Platformum    : Gmail

Migration senaryolarına tekrar göz atalım;

4 çeşit migration senaryosu vardır.

  • Cutover Migration
  • Staged Migration
  • Remote Move Migration (Hybrid)
  • IMAP Migration

Imap Migration:

Microsoft Exchange Server kullanılmayan sistemler için kullanılır. Office 365 platformuna geçmek isteyen kuruluşlar kullanabilir. Gmail, Yandex vb. bu yöntem ile mailbox’larınızı Office 365’e taşıyabilir.

Cutover Migration:

Cutover Migration işlemi ile Exchange Administration Center (EAC) veya Exchange Power Shell kullanılarak mailbox datalarının, tek hamlede Office 365 üzerine Move edilmesi on-premise (internal) yapının devre dışı bırakılması ile anlamına gelmektedir.

Staged Migration:

Yalnızca Exchange 2003 ve Exchange 2007 versiyonlarının geçişlerinde kullanılır. Yapınıza için oluşturduğunuz .csv dosyasını Office 365 Admin panelden import ederek geçiş yapabilirsiniz.

Remote Move Migration (Hybrid):

Exchange Server 2010 ve Exchange Server 2013 destekler. Hem .csv, hem manuel, hemde hybrid yapıyı destekleyen geçiş yöntemdir. Geçiş esnasında userlar migration esnasında herhangi bir kesinti hissetmezler.

Kullanabileceğimiz linkler:

Microsoft Exchange Server Deployment Assistant

Özellikle bu link oldukça işinize yarayacak bir Deployment Assistant olarak Microsoft’ un bize sunduğu bir araçtır.

http://technet.microsoft.com/en-us/office/dn756393.aspx

Exchange Online migration performance and best practices

Bu link’ in en altında güzel bir karşılaştırma tablosu bulunmakta.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/dn592150%28v=exchg.150%29.aspx

Gmail üzerinde mail hizmetini aktif olarak kullanıyorum. Mx kayıtlarım Gmail sunucularına bakıyor.


Kullanıcılarım Outlook, Webmail ve Mobile telefonlar üzerinden aktif olarak Gmail kurumsal mail hizmetinden yararlanıyor.Gmail Admin panel üzerinde ki kullanıcılarımız aşağıda ki gibidir.


Kısaca Gmail üzerinde ki kullanıcılarımızı gördük. Artık Office 365 Imap migration adımlarına başlayalım. Migration sonrası Gmail platformu üzerinde ki userlarım Office 365 sayesinde (Exchange Online, Lync Online, SharePoint Online) hizmetlerinden yararlanabilecekler.

İlk işlemimiz Office 365 üzerinde ufuktatlidil.com domain adresini tanımlamak olacak. Office 365 Admin panel üzerinden DOMAINS kısmına gelip, + Add Domain linkine tıklıyoruz.


Office 365 platformuna Domain ekleme işlemleri ile ilgili bir çok yazım olduğu için detaylı olarak anlatmayacağım. Kişisel bloglarımdan veya www.cozumpark.com üzerinden gerekli bilgilere rahatlıkla erişebilirsiniz.DNS hizmeti aldığım panelden TXT kaydını açıyorum.Domain adımız doğrulandı.


Next ile sonra ki adıma geçelim.

Lync, Exchange Online gereksinimleri için aşağıda ki DNS ayıtlarını DNS panelimden açıyorum.


ufuktatlidil.com domainimi Office 365 ‘e başarılı bir şekilde ekledim.Office 365 dns tanımı sonrası Gmail üzerinden halen mail gönder al işlemi yapılıyor.

Makaleminizin 1. Bölümünde kısaca Gmail kurumsal yapı üzerinde ki userları gördük ve Imap migration ve Office 365 DNS tanımlama işlemlerine değindik. 2. Kısmında Imap migration işlemlere kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.