Exchange Server 2010 SP3 Üzerinde Bulunan User Mailboxları Office 365 Exchange Online Üzerine Taşıma

Merhaba, bu yazımda bir önce ki makalemizde yapılandırdığımız Exchange 2010 SP3 to Exchange Online Hybrid işleminin sonrasında, on prem’ de yani internal networkümüz’ de bulunan user’ ları, nasıl Exchange Online (Office 365) üzerine taşıyacağımızı sizler ile paylaşacağım.

Öncelikle, Azure Active Director Sync aracını kullanarak On Prem userlarımızın Office 365 Platformuna sync olmasını sağlamız gerekiyor (makale serimde bahsetmiştim).

On prem yapımda ki bir çok user’ ım başarılı şekilde sync olmuş.


Sync işlemini tamamlandıktan sonra, Exchange 2010 Management Console yönetim panelini açıp, sol menüde bulunan Receipient Configuration seçeneği altında Mailbox yönetimine gelelim. Taşıma işlemini gerçekleştireceğimiz kullanıcımızı seçtikten sonra, sağ menüde yer alan New Remote Move Request linkine tıklıyoruz.

Dilersek birden fazla user mailbox seçebiliriz.


New Remote Move Request ekranında taşımak istediğimiz kullanıcıları görebiliyoruz. Posta Kutusu, Arşiv Posta Kutusu ya da Her İki Posta Kutusu seçeneğinden bizim için uygun olanını seçiyor ve devam ediyoruz.


Connection Configurations adımında, MRSProxy hizmetinin aktif olarak çalıştığı Client Access Sunucumuza ait FQDN bilgisini ve bu işlemi gerçekleştirmek için doğru haklara sahip bir Exchange hesabını giriyoruz ve devam ediyoruz.


Target Delivery Domain kısmında ise, Browse butonuna tıklayarak, Office 365 Exchange Online adresimizi gösteriyoruz. Office 365 Exchange Online hizmetinde yer alan msexchangetrturkiye.mail.onmicrosoft.com etki alanını seçiyoruz ve next ile devam ediyoruz.


Son olarak yapmak istediğimiz taşıma işlemi ile ilgili bilgilerin bir özetini görüyoruz ve New tuşuyla taşıma işlemini başlatıyoruz.


Move işlemi başladı.


Birde Move Request (Exchange Online) kısmına göz atalım. Move işlemi, kullanıcının Mailbox doluluğuna göre süreç almaktadır. Cozumpark User’ ı bitmişken, Microsoft Tat Team user’ ı move işlemine devam ediyor.


Microsoft Tat Team mailbox Move işlemi de bitti.


Taşıma işlemimizi tamamladıktan sonra yine bu ekranda sağ menüde yer alan Clear Move Request linkine tıklıyoruz ve move request işlemlerini temizliyoruz.


Exchange Online kısmında Refresh işlemi yapıyoruz. Cozumpark ve Microsoft Tat Team user mailboxlarının Office 365 Exchange Online kısmına taşındığını görüyoruz.


Artık bu kullanıcılar On Prem altında tutulmayacak. Recipient Configuration altında ki Mailbox’ da ilgili userları göremeyiz.


Bu adımların sonunda Office 365 yönetim paneline giriyoruz ve move ettiğimiz Userlara lisans atıyoruz. Artık kullanılarımızın e-mailleri Exchange Online hizmeti üzerinde yer aldığı için bu kullanıcı ile ilgili işlemlerimizi buradan da gerçekleştirebiliyor olacağız.


İşlemler sonrası Cozumpark ve Micorost Tat Team usermailboxlarını başarılı bir şekilde On prem’ den Exchange Online Office 365′ e move ettik.

Exchange Online üzerinden kullanıcılarımızı görebiliyor muyuz kontrol edelim.


Cozumpark User’ ının mailbox’ ını, bir outlook’ a tanımlayalım.Kullanıcı bütün mailleriyle Exchange Online Office 365 ortamına taşınmış oldu.


Outlook Connection Status’ ü kontrol ettiğimizde, Office 365portal üzerine bağlı olduğunu görüyoruz.


Peki, move öncesi bu kullanıcı https://mail.lab08041.o365ready.com/owa adresine bağlanıyordu. Şimdi ne olacak? Kontrol edelim. Owa’ ye bağlanalım.


Bizi direk belirttiği link ile, Office 365 owa ekranına yönlendiriyor. Linke tıklıyoruz.


https://pod51049.outlook.com/owa adresine yönlendirdi. Username ve Password bilgilerini girip, login oluyoruz.


Başarılı bir şekilde login olduk.


Move işlemleri sırasında User’larınızın Outlookları birkaç defa restart isteyebilir.

Makalemizin sonuna geldik. Faydalı olması dileğiyle.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.